Strādā viens

Strādā viens

 


ieņēmumu izdevumu žurnāls



Ieņēmumu un izdevumu uzskaite pēc vienkāršā grāmatvedības principa

 

Jadviga Neilande, VID Galvenās nodokļu pārvaldes Nodokļu maksātāju konsultāciju koordinācijas daļas galvenā nodokļu inspektore

 

Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites kārtība



Fiziskās personas, kas izvēlējušās kārtot grāmatvedību pēc vienkāršā grāmatvedības principa, ieņēmumus un izdevumus uzskaita grāmatvedības reģistrā "Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls" atbilstoši Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumiem Nr.338 "Kārtība, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām". Minētā uzskaites kārtība nepieciešama iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām. Individuālie komersanti un individuālo uzņēmumu (arī zemnieku un zvejnieku saimniecību) īpašnieki, kuru ieņēmumi pārsniedz Ls 45 000 gadā, sastāda gada pārskatu un aprēķina saimnieciskās darbības ienākumu saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" II nodaļu.

Visas fiziskās personas saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas (turpmāk - nodokļa maksātājs). Katra nodokļa maksātāja pienākums ir veikt saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaiti tā, lai grāmatvedības reģistros, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, būtu nepārprotami atspoguļoti taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi, kas attiecināmi uz taksācijas gada saimnieciskās darbības ienākumu, kā arī pamatlīdzekļu, nemateriālo vērtību, naudas līdzekļu un krājumu stāvokli un tā izmaiņām. Grāmatvedības uzskaitei jānodrošina iespēja pareizi noteikt taksācijas gada ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu.

(Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumu Nr.338 "Kārtība, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām" 4.punkts.)

Nodokļa maksātājs neatkarīgi no tā, vai grāmatvedību kārto pats, vai to dara darbā pieņemts grāmatvedis, vai tas izmanto citu komersantu (komercsabiedrību) pakalpojumus saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem par grāmatvedības pakalpojumu veikšanu, ir atbildīgs par to, lai grāmatvedības sniegtā informācija būtu patiesa, salīdzināma, savlaicīga, nozīmīga, saprotama un pilnīga, kā arī par to, lai tā nodrošinātu ieņēmumu un izdevumu norobežošanu pa taksācijas gadiem.

(Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumu Nr.338 "Kārtība, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām" 8.punkts.)

Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls

Katram taksācijas gadam nodokļa maksātājs iekārto jaunu "Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu" (turpmāk - žurnāls). Tas nozīmē, ka nodokļa maksātājs nodrošina ieņēmumu un izdevumu norobežošanu pa taksācijas periodiem. Nodokļa taksācijas periods ir kalendārais gads.

Saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi, kas tiek ņemti vērā, aprēķinot saimnieciskās darbības apliekamo ienākumu un iedzīvotāju ienākuma nodokli, ir noteikti likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.pantā (sk. arī "KV" Nr.25 un Nr.26 2006.gada 10.un 17.maijā).

Nodokļa maksātājs saimnieciskajā darbībā gūtos ieņēmumus un ar tiem saistītos izdevumus nošķir no personiskajiem līdzekļiem. Līdzekļus, kas gūti ārpus saimnieciskās darbības un izlietoti personiskajām vajadzībām, žurnālā neuzskaita. Žurnāla ieņēmumos uzrāda tikai tos ārpus saimnieciskās darbības gūtos ieņēmumus, kurus nodokļa maksātājs iegulda saimnieciskās darbības vajadzībām. Žurnāla izdevumos uzrāda tikai tos izdevumus, kas no saimnieciskās darbības gūtajiem ieņēmumiem izdoti personiskajām vajadzībām (personīgajam patēriņam izņemtie līdzekļi).

"Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls" ir hronoloģiskais grāmatvedības reģistrs, un saimnieciskie darījumi tajā ir reģistrējami hronoloģiskā secībā tā, lai no šiem ierakstiem varētu gūt priekšstatu par katrā dienā, mēnesī vai gadā notikušajiem darījumiem. Uzskaitē sniegtajai informācijai jābūt patiesai, salīdzināmai, savlaicīgai, nozīmīgai, saprotamai un pilnīgai.

Žurnālā atspoguļo naudas plūsmu, tās veidošanās avotus un izlietojumu, kā arī jebkuras izmaiņas, kas ieņēmumu vai izdevumu rezultātā radušās līdzekļu un saistību atlikumos. Ierakstus žurnālā izdara pēc tam, kad ir saņemta vai izsniegta attaisnojuma dokumentā norādītā naudas summa. Tātad saimnieciskās darbības ieņēmumus nodokļa maksātājs uzskaita tikai tad, kad tie ir saņemti, bet izdevumus - tad, kad tie ir izdarīti.

Nodokļa maksātājs reģistrē ieņēmumus un izdevumus, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, kas apliecina nodokļu maksātāja saimnieciskā darījuma esamību. Visus saimnieciskos darījumus novērtē naudas izteiksmē.

Nodokļa maksātājs, veicot uzskaiti, visus saimnieciskos darījumus naudas izteiksmē norāda latos un santīmos. Ja darījumi ir veikti ārvalstu valūtā, tos pārrēķina latos pēc Latvijas Bankas noteiktā kursa darījuma dienā.

Žurnāla lapas numurē no gada sākuma augošā secībā, caurauklo, pēdējā lapā norāda lapu skaitu un apliecina ar parakstu un zīmogu, ja tāds ir. Žurnāls Valsts ieņēmumu dienesta (VID) teritoriālajā iestādē nav jāreģistrē.

Ja žurnālu kārto elektroniskā veidā (visbiežāk izmantojot MS Excel datorprogrammu), tad nodrošina žurnāla izdruku papīra reģistra veidā kalendārā gada beigās vai agrāk, ja nepieciešams, un izdrukas brošē hronoloģiskā secībā.

Ja grāmatvedības reģistru kārtošanai lieto grāmatvedības datorprogrammu, tad tikai tādu, kuras izmantošanas tiesības saskaņā ar Autortiesību likumu apliecina attiecīga licence vai licences līgums. Ja nodokļa maksātājs grāmatvedības kārtošanai vienkāršā ieraksta sistēmā vēlas izmantot grāmatvedības datorprogrammu, tai ir jāatbilst Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" grāmatvedības datorprogrammām noteiktajām prasībām.

Žurnālā ierakstus par katru attiecīgo periodu (mēnesi) sāk jaunā lapā, norādot perioda sākuma un beigu datumu. Katru skaidrās un bezskaidrās naudas, kā arī citu maksāšanas līdzekļu saņemšanu vai izsniegšanu attiecīgajā periodā ieraksta atsevišķi.

Katra mēneša sākumā atsevišķi reģistrē visus skaidrās un bezskaidrās naudas ieņēmumus un izdevumus, kā arī darījumus, kas veikti ar citiem maksāšanas līdzekļiem, un aprēķina skaidrās un bezskaidrās naudas un citu maksāšanas līdzekļu atlikumus mēneša beigās. Naudas atlikumam perioda sākumā jābūt vienādam ar naudas atlikumu iepriekšējā perioda beigās. Žurnāls obligāti jāslēdz mēneša pēdējā darba dienā.

Reģistrējot skaidrās naudas saņemšanu kases aparātā, ierakstu žurnālā izdara saskaņā ar kases aparāta žurnāla datiem.

Turpmāk - vēl


05.JPG (82277 bytes)

06.JPG (77611 bytes)

 

 



 

"Atlikums nedrīkst būt ar mīnusa zīmi- tātad izsniegtās skaidrās naudas daudzums nedrīkst pārsniegt saņemto skaidrās naudas daudzumu."

Personas, kuras atbrīvotas no skaidrās naudas maksājumu reģistrēšanas kases aparātā saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 1.jūlija noteikumiem Nr.361 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām" un kuras kā attaisnojuma dokumentu lieto darījumu apliecinošas VID teritoriālajā iestādē reģistrētās numurētās kvītis vai biļetes, vai citus dokumentus, ierakstu žurnālā par dienas laikā gūtajiem ieņēmumiem izdara saskaņā ar sagatavoto iekšējo attaisnojuma dokumentu- kopsavilkuma pārskatu.

Žurnālā reģistrē arī kases operācijas saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumiem Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi", nekārtojot atsevišķu kases grāmatu. Ja saimnieciskajam darījumam ir ārējas izcelsmes attaisnojuma dokuments, piemēram, kases aparāta čeks, kvīts, biļete, tad kases operācijas žurnālā reģistrē, pamatojoties uz šiem dokumentiem un papildus nav obligāti jāsagatavo iekšējas izcelsmes attaisnojuma dokuments- kases ieņēmumu vai izdevumu orderis.

Ar "Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla" paraugu var iepazīties elektroniski Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā - www.vid.gov.lv, kā arī VID teritoriālajās iestādēs. (Žurnāla paraugs publicēts arī "KV" Nr.21(27) 31.05.2006.- Red.)

Žurnālu var iegādāties mazumtirdzniecības veikalos, to var kārtot, iegādājoties licencētu datorprogrammu, vai pēc parau­ga to var iekārtot nodokļu maksātājs pats.

 

Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā norādāmā informācija

Žurnālā par saimnieciskajiem darījumiem ir jānorāda šāda informācija:

• ieraksta kārtas numurs;

• ieraksta datums;

• atsauce uz attaisnojuma dokumentu, norādot dokumenta autoru (juridiskās personas nosaukumu vai fiziskās personas vārdu, uzvārdu), darījuma partneri, dokumenta nosaukumu un saimnieciskā darījuma aprakstu, dokumenta sagatavošanas datumu un reģistrācijas numuru;

• saimnieciskā darījuma novērtējums naudā (ieņēmumu vai izdevumu summas);

• atsauce uz pamatlīdzekļu vai krājumu analītiskās uzskaites reģistru;

• cita papildu informācija.

(Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumu Nr.338 "Kārtība, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām" 16.punkts.)

Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnāla aizpildīšana

Žurnāls aizpildāms pēc parauga, kas atrodams Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumu Nr.338 "Kārtība, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām" pielikumā.

Žurnāls aizpildāms šādā kārtībā:

1.Ieraksta kārtas numurs. Kārtas numuri žurnālā jāuzrāda hronoloģiskā (augošā) secībā;

2. Ieraksta datums. Žurnāla 2.ailē uzrāda izdarītā ieraksta datumu, kas var nesakrist ar attaisnojuma dokumentā norādīto saimnieciskā darījuma veikšanas datumu;

3.Dokumenta nosaukums, numurs un datums. Žurnāla 3.ailē uzrāda dokumenta nosaukumu, numuru un datumu, uz kura pamata tiek izdarīts ieraksts žurnālā. Žurnālā drīkst izdarīt ierakstus, pamatojoties uz savu un darījuma partnera izsniegtu kases čeku, kvīti, biļeti, kases ieņēmumu vai izdevumu ordera kopiju, norakstu, kvīti vai citu ārēju vai iekšēju attaisnojuma dokumentu. Žurnāla 3.ailē uzrādāmi konkrētā ārējā attaisnojuma dokumenta rekvizīti vai iekšējā attaisnojuma dokumenta rekvizīti, ja nav ārējā attaisnojuma dokumenta;

4.Dokumenta autors, darījuma partneris (fiziskās personas vārds, uzvārds vai juridiskās personas nosaukums). Žurnāla 4.ailē uzrāda darījuma partneri- fiziskās personas vārdu, uzvārdu, individuālā komersanta firmu vai juridiskās personas nosaukumu. Ja attaisnojuma dokumenta (piemēram, izrakstīta numurēta VID teritoriālajā iestādē reģistrēta kvīts) sastādītājs ir pats nodokļa maksātājs, tad šajā ailē uzrādāms savs vārds, uzvārds vai individuālā komersanta firma;

5.Saimnieciskā darījuma apraksts. Žurnāla 5.ailē veic saimnieciskā darījuma aprakstu, kas uzrādīts attaisnojuma dokumentā. Piemēram, kancelejas preces, saimniecības preces, dažādi materiāli u.c.;

6.Analītiskā reģistra numurs vai nosaukums. Ja nodokļa maksātājs ir iekārtojis analītisko reģistru, tad žurnāla 6.ailē uzrāda tā numuru un nosaukumu (piemēram, pamatlīdzekļu analītiskās uzskaites un nolietojuma aprēķina reģistra numuru vai nosaukumu, debitoru parādu uzskaites reģistra numuru vai nosaukumu, ja ir daļēja saimnieciskā darījuma apmaksa). Šī aile nav aizpildāma, ja nodokļa maksātājs veic saimnieciskos darījumus un tos nereģistrē analītiskajos uzskaites reģistros;

7.Kase- saņemts. Žurnāla 7.ailē uzrāda skaidrā naudā par saimnieciskajiem darījumiem saņemtos ieņēmumus kasē. Tie var būt arī privātie naudas ieguldījumi, saņemtie kredīti, kā arī no kredītiestāžu kontiem izņemtie naudas līdzekļi, kuri tiks izmantoti, lai veiktu skaidrās naudas darījumus saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Atlikums nedrīkst būt ar mīnusa zīmi- tātad izsniegtās skaidrās naudas daudzums nedrīkst pārsniegt saņemto skaidrās naudas daudzumu;

8.Kase- izsniegts. Žurnāla 8.ailē uzrāda skaidrā naudā par saimnieciskajiem darījumiem veiktos maksājumus- izdevumus. Tie var būt arī privātajām vajadzībām izņemtie skaidrās naudas līdzekļi, atmaksātie kredīti, kā arī kredītiestāžu kontos iemaksātie skaidrās naudas līdzekļi;

9.Kredītiestāžu konti- saņemts. Žurnāla 9.ailē uzrāda darījuma partneru un paša nodokļa maksātāja savos kredītiestāžu kontos ieskaitītās vai skaidā naudā iemaksātās naudas summas, arī kredītiestādes ieskaitītos procentu maksājumus nodokļa maksātāja kontā. Kredītiestāžu kontos naudas summām un naudas atlikumiem jābūt vienādiem ar summām, kas norādītas kredītiestāžu sagatavotajos klienta konta izrakstos;

10.Kredītiestāžu konti- izsniegts. Žurnāla 10.ailē uzrāda darījuma partneriem no saviem kredītiestāžu kontiem pārskaitīto vai paša nodokļa maksātāja skaidrā naudā izņemto naudu, kā arī kredītiestāžu atskaitīto samaksu par sniegtajiem pakalpojumiem. Šīm summām un atlikumiem jābūt vienādiem ar kredītiestāžu kontu izrakstos uzrādītajām summām un atlikumiem. Tā kā kredītiestādes konta izraksts ir uzskatāms par attaisnojuma dokumentu, tad, ja nodokļa maksātājs konta izrakstus no kredītiestādes saņem elektroniskā veidā, tiem jābūt elektroniski parakstītiem, savstarpēji vienojoties par elektroniskā paraksta atzīšanu. Ja konta izraksts ir izsniegts papīra dokumenta veidā, tas jāparaksta saskaņā ar kredītiestādes noteikto parakstīšanas kārtību;

11.Citi maksāšanas līdzekļi- saņemts. Žurnāla 11.ailē uzrāda saņemtos līdzekļus, kas iegūti izmantojot citus maksāšanas veidus, piemēram, maiņas darījumi, dāvinājumi u.c. Ja nodokļa maksātājs ar darījuma partneri vienojas, ka samaksa par veikto saimniecisko darījumu tiks veikta, izmantojot citu maksāšanas veidu, nevis naudu, tad šajā ailē ir jānorāda attiecīgā maksāšanas veida vērtība naudas izteiksmē;

12.Citi maksāšanas līdzekļi- izsniegts. Žurnāla 12.ailē uzrāda izsniegtos līdzekļus, kas izdarīti, izmantojot citus maksāšanas veidus, piemēram, maiņas darījumi, dāvinājumi u.c. Šajā ailē uzrāda vērtību naudas izteiksmē;

13.Ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas. Žurnāla 13.ailē uzrāda ieņēmumus tikai no lauksaimnieciskās (augkopības, lopkopības, iekšējo ūdeņu zivsaimniecības un dārzkopības) produkcijas ražošanas;

14.Ieņēmumi no citiem saimnieciskās darbības veidiem. Žurnāla 14.ailē uzrāda ieņēmumus no citiem saimnieciskās darbības veidiem, kas nav saistīti ar lauksaimnieciskās produkcijas ražošanu. Ja nodokļa maksātājs nodarbojas, piemēram, ar kokmateriālu pārdošanu, zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu, konditorejas izstrādājumu ražošanu, mākslas vai amatniecības darbu radīšanu un pārdošanu u.c., tad ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir uzrādāmi šajā ailē;

15.Neapliekamās subsīdijas. Žurnāla 15.ailē uzrāda subsīdijas, kas saņemtas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai;

16.Citi neapliekamie ienākumi. Žurnāla 16.ailē uzrāda pārējos neapliekamos ienākumus, kas ir ienākumi no depozītnoguldījumiem, saņemtā palīdzība stihiskas nelaimes gadījumos vai citos ārkārtējos gadījumos, ja tā sniegta uz valsts vai pašvaldību pārvaldes institūciju lēmuma pamata u.c. Piemēram, ja nodokļa maksātājs no pašvaldības saņem kompensāciju par plūdu nodarītajiem postījumiem, kā rezultātā gājuši bojā sējumi, tad saņemtā kompensācijas summa ir jāuzrāda šajā ailē;

17.Ieņēmumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu. Žurnāla 17.ailē uzrāda ieņēmumus, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu. Tie var būt saņemtie aizņēmumi, nodokļu maksātājam atdotie aizdevumi, pievienotās vērtības nodoklis (tikai ar PVN apliekamai personai), privātie ieguldījumi u.c.;

18.Kopā. Saskaita kopā un uzrāda visus nodokļa maksātāja ieņēmumus, kas uzrādīti žurnāla 13.ailē, 14.ailē, 15.ailē, 16.ailē un 17.ailē;

19.Izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu. Žurnāla 19.ailē uzrāda izdevumus, kas saistīti ar lauksaimnieciskās (augkopības, lopkopības, iekšējo ūdeņu zivsaimniecības un dārzkopības) produkcijas ražošanu;

20.Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem. Žurnāla 20.ailē uzrāda izdevumus, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, t.sk. citām personām dāvināto pamatlīdzekļu atlikušo vērtību, un lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem izdevumus, kas nav attiecināmi uz lauksaimnieciskās produkcijas ražošanu;

21.Proporcionāli sadalāmie izdevumi. Žurnāla 21.ailē uzrāda izdevumus, kas sadalāmi starp lauksaimniecisko ražošanu un citām nozarēm, piemērojot proporciju,- tie var būt bankas pakalpojumi, sakaru izdevumi u.c. Piemēram, ja nodokļa maksātājs nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu un mazumtirdzniecību, tad veiktā samaksa par telefonsarunām, kuru nevar attiecināt tieši uz izmaksām, kas saistītas ar lauksaimniecisko ražošanu un atsevišķi uz izmaksām, kas saistītas ar mazumtirdzniecības organizēšanu, ir uzrādāma šajā ailē;

22.Ar saimniecisko darbību nesaistītās izmaksas. Žurnāla 22.ailē uzrāda izdevumus, kas nav tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību, piemēram, personīgam patēriņam izņemtie līdzekļi, dāvinājumi u.c.;

23.Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu. Žurnāla 23.ailē uzrāda izdevumus, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu, piemēram, izdevumi par pamatlīdzekļu iegādi, pievienotās vērtības nodoklis (tikai ar PVN apliekamai personai), izsniegtie aizdevumi, atdotie aizņēmumi u.c.;

24.Kopā. Šajā ailē kopā tiek saskaitīti visi nodokļa maksātāja izdevumi, kas uzrādīti žurnāla 19.ailē, 20.ailē, 21.ailē, 22.ailē un 23.ailē.

Katrā žurnāla lapā ailē "Kopā apgrozījums" katra mēneša pēdējā darba dienā ir jāsaskaita vertikāli visās žurnāla ailēs uzrādītās summas. Katrā lapā summai, kas iegūta, saskaitot visas 13., 14., 15., 16. un 17.ailē uzrādītās summas, ir jābūt vienādai ar žurnāla 18.ailē uzrādīto ieņēmumu kopsummu. Summai, kas iegūta, saskaitot visas 19., 20., 21., 22. un 23.ailē uzrādītās summas, ir jābūt vienādai ar žurnāla 24.ailē uzrādīto izdevumu kopsummu. Žurnālā nodokļa maksātājs drīkst uzrādīt arī citu sev nepieciešamo papildu informāciju.

Lai aprēķinātu ar nodokli apliekamo ienākumu un aizpildītu gada ienākumu deklarāciju, fiziskā persona par saviem saimnieciskajiem darījumiem taksācijas gada beigās precizē izdevumus, izmantojot un izveidojot žurnālā tabulu Izdevumu precizēšana.



Metodiskais materiāls

 

 par “Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla”

aizpildīšanu

 

I. Vispārīgie jautājumi

 

            1. Metodiskais materiāls ir paredzēts iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem – individuālajam uzņēmumam, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, un individuālajiem komersantiem, kuru apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata (taksācijas) gadā nepārsniedz 200 000 latu, un citām fiziskām personām (turpmāk – persona), kas veic saimniecisko darbību un ir izvēlējušies grāmatvedību kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā.

 

            2. Ar normatīvajiem dokumentiem, kas reglamentē kārtību, kādā veicama ieņēmumu un izdevumu uzskaite iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām var iepazīties attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē vai internetā Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā https://www.vid.gov.lv.

 

II „Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla” aizpildīšanas kārtība

 

            3. Persona saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) grāmatvedības reģistrā „Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls” (turpmāk – žurnāls).

           

            4. Žurnāla paraugs ir apstiprināts ar Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumiem Nr.188 „Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” (turpmāk – Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumi Nr.188) un sniegts šo noteikumu pielikumā.

 

5. Žurnālu persona var kārtot papīra reģistra veidā vai elektroniski.

 

            6. Pirms persona sāk aizpildīt žurnālu papīra reģistra veidā, tā lapas numurē no pārskata (taksācijas) gada sākuma augošā secībā, caurauklo, pēdējā lapā norāda lapu skaitu un apliecina ar personas parakstu un zīmogu, ja tāds ir.

 

      7. Aizpildīta žurnāla glabāšanas laiks ir 10 gadi.

 

8. Ja žurnālu kārto elektroniskā veidā (visbiežāk, izmantojot MS Excel datorprogrammu), tad nodrošina žurnāla izdruku papīra reģistra veidā pārskata (taksācijas) gada beigās vai agrāk, ja nepieciešams, un izdrukas brošē hronoloģiskā secībā.

 

9. Ja žurnālu kārto elektroniski, žurnāla ailes, kuras neizmanto saimniecisko darījumu reģistrēšanai, var nenorādīt. Šādu žurnālu drīkst papildināt ar jaunām ailēm, lai ierakstītu arī citu personai nepieciešamo papildus informāciju.

 

10. Ja persona grāmatvedības kārtošanai vienkāršā ieraksta sistēmā  izmanto grāmatvedības datorprogrammu, tai ir jāatbilst Ministru kabineta noteikumos par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju grāmatvedības datorprogrammām noteiktajām prasībām.

            11. Katram pārskata (taksācijas) gadam persona iekārto jaunu žurnālu, jo ieņēmumi un izdevumi ir jānorobežo pa taksācijas gadiem.

 

12. Žurnālā uzrādītajam skaidrās, bezskaidrās naudas un citu maksāšanas līdzekļu atlikumam gada sākumā jābūt vienādam ar iepriekšējā pārskata (taksācijas) gada beigās žurnālā aprēķināto un norādīto atlikumu.

 

13. Katru mēnesi, kurā ir bijuši ieņēmumi vai izdevumi, ierakstus žurnālā sāk jaunā žurnāla lapā un mēneša beigās aprēķina skaidrās un bezskaidrās naudas līdzekļu atlikumu. Atlikumam mēneša sākumā jābūt vienādam ar atlikumu iepriekšējā mēneša beigās.

 

14. Personai mēneša beigās katrā ieņēmumu un izdevumu ailē jāaprēķina un žurnālā jānorāda apgrozījuma summa mēnesī, skaitot no gada sākuma.

 

            15. Ieņēmumus un izdevumus žurnālā reģistrē, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem. Par summām, kas saņemtas kredītiestāžu (banku) kontos vai no tiem izsniegtas, šo summu reģistrēšanai žurnālā persona drīkst izmantot šo kontu izrakstus, ja nav cita attaisnojuma dokumenta.

 

            16. Žurnālā reģistrē arī kases operācijas, nekārtojot atsevišķu kases grāmatu.

 

17. Persona žurnālu var izmantot arī kases ieņēmumu un izdevumu orderu reģistrācijai.

 

            18. Ieņēmumus persona uzskaita tad, kad tie ir saņemti, bet izdevumus – tad, kad tie ir izdarīti. Ierakstus žurnālā izdara hronoloģiskā secībā.

 

            19. Visus saimnieciskos darījumus žurnālā norāda latos un santīmos.

 

            20. Personai ieņēmumi un izdevumi ārvalsts valūtā žurnālā jānorāda, pārrēķināti latos un santīmos saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto attiecīgās ārvalsts valūtas kursu šo ieņēmumu saņemšanas vai izdevumu veikšanas dienā.

           

            21. Gadījumā, ja personai kasē vai kredītiestādes (bankas) kontā ir nauda ārvalsts valūtā, tad tā jāpārrēķina latos un santīmos pārskata (taksācijas) gada beigās saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto attiecīgās ārvalsts valūtas kursu gada beigās (kursu ieraksta žurnālā) vai, ja nepieciešams, mēneša beigās saskaņā ar Latvijas Bankas noteikto attiecīgās ārvalsts valūtas kursu attiecīgā mēneša beigās (kursu ieraksta žurnālā).

            Ja pēc ārvalsts valūtas atlikumu pārrēķināšanas iegūst novērtējuma palielinājumu latos, tad to žurnālā ieraksta ieņēmumos, bet, ja iegūst novērtējuma samazinājumu latos, tad to žurnālā ieraksta izdevumos.

 

22. Persona saimnieciskajā darbībā gūtos ieņēmumus un izdarītos izdevumus gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, kā arī skaidrās naudas atlikumus kasē un bezskaidrās naudas atlikumus kredītiestāžu (banku) kontos nošķir no personīgiem līdzekļiem.

 

23. Žurnālā jānorāda visas kredītiestādes (bankas) kontā saņemtās un no tā izsniegtās naudas summas, ja personas kredītiestādes (bankas) kontu izmanto gan norēķiniem saimniecisko darījumu nodrošināšanai, gan ārpus saimnieciskās darbības izdarītiem norēķiniem.

 

24. Naudas summas, kas gūtas ārpus saimnieciskās darbības un izlietotas personīgajām vajadzībām un, ja tās ir nošķirtas no saimnieciskajā darbībā gūtajām un izlietotajām naudas summām, žurnālā neuzskaita.

 

25. Ārpus saimnieciskās darbības gūtos ieņēmumus un izdarītos izdevumus žurnālā uzrāda tikai tad, ja persona tos iegulda saimnieciskās darbības vajadzībām (turpmāk ‑ personiskie ieguldījumi) vai izlieto personīgajām vajadzībām (turpmāk ‑ personīgajam patēriņam izņemtie līdzekļi).

 

26. Ja persona bezskaidrā naudā saņemtos ieņēmumus un izdarītos izdevumus nav reģistrējusi žurnālā pirms kredītiestādes (bankas) konta izraksta saņemšanas, tad bezskaidrā naudā saņemtos ieņēmumus un izdarītos izdevumus žurnālā ieraksta pēc kredītiestādes (bankas) konta izraksta saņemšanas, ievērojot prasības par darījumu reģistrēšanu grāmatvedības reģistros.

 

            27. Persona, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu (arī lauku tūrismu), žurnālā nodala lauksaimnieciskās ražošanas (arī lauku tūrisma) ieņēmumus un izdevumus, lai nodrošinātu ienākuma no lauksaimnieciskās ražošanas (arī lauku tūrisma) aprēķināšanu.

 

III „Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla” ailēs uzrādāmā informācija

 

28. 1.aile „Ieraksta kārtas numurs”

Kārtas numuri žurnālā jāuzrāda hronoloģiskā (augošā) secībā no gada sākuma.

 

29. 2.aile „Ieraksta datums”

Šajā ailē uzrāda žurnālā izdarītā ieraksta datumu, kurš var arī nesakrist ar attaisnojuma dokumentā norādīto saimnieciskā darījuma veikšanas datumu.

Piemēram, ja zemnieku saimniecības īpašnieks no 20.maija līdz 23.maijam apmeklē Igaunijā semināru, kas saistīts ar viņa saimniecisko darbību, tad izmaksas, kas saistītas ar šī semināra apmeklējumu, pamatojoties uz iesniegtajiem attaisnojuma dokumentiem žurnālā reģistrēs tikai pēc atgriešanās no semināra, tas ir, 24.maijā.

 

30. 3. aile „Dokumenta nosaukums, numurs un datums”

Šajā ailē uzrāda tā attaisnojuma dokumenta nosaukumu, numuru un datumu, uz kura pamata tiek izdarīts ieraksts žurnālā. Tā kā persona žurnālā drīkst izdarīt ierakstus pamatojoties arī uz darījuma partnera izsniegtu kases čeku, kvīti, biļeti, kases ieņēmumu vai izdevumu ordera kopiju, norakstu, kvīti vai citu ārēju attaisnojuma dokumentu, tad šajā ailē uzrādāmi konkrētā ārējā attaisnojuma dokumenta rekvizīti vai iekšējā attaisnojuma dokumenta rekvizīti, ja uz tā pamata tiek izdarīts ieraksts.

 

31. 4.aile „Dokumenta autors, darījuma partneris (fiziskās personas vārds, uzvārds vai juridiskās personas nosaukums)”

Šajā ailē uzrāda attaisnojuma dokumenta autora (sagatavotāja) vārdu, uzvārdu (fiziskajām personām) vai nosaukumu (juridiskajām personām), ja attaisnojuma dokumentu sagatavojusi cita persona.

Ja dokumenta (piemēram, kases ieņēmumu vai izdevumu ordera) sastādītājs ir pati persona, tad šajā ailē uzrādāms darījuma partnera vai (ja nav darījuma partnera) pašas personas vārds, uzvārds (fiziskajām personām) vai nosaukums (juridiskajām personām).

 

 

 

32. 5.aile „Saimnieciskā darījuma apraksts”

Šajā ailē uzrāda īsu saimnieciskā darījuma aprakstu, kas uzrādīts attaisnojuma dokumentā.

Piemēram, ja persona savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai ir iegādājusies materiālus un kases aparāta čekā ir uzrādīts, ka ir pirkta krāsa, līme un laka, tad šajā ailē saimnieciskā darījuma apraksts varētu būt: „Iegādāti materiāli”.

 

33. 6.aile „Analītiskās uzskaites reģistra Nr. vai nosaukums”

Šajā ailē uzrāda analītiskā reģistra numuru vai nosaukumu, kurā arī ir iereģistrēts konkrēts saimnieciskais darījums un ierakstīts attiecīgais attaisnojuma dokuments.

Piemēram, ja persona ir iegādājusies preces, kas paredzētas pārdošanai, tad šajā ailē uzrāda Krājumu uzskaites reģistra numuru, kur ir reģistr

Komentāri (60)  |  2010-05-02 15:09  |  Skatīts: 47924x         Ieteikt draugiem       TweetMe
esmits1 - 2011-02-20 14:39
Sveicināti!
Esmu pašnodarbinātais un vēlos saimniecības izdevumu un ieņēmumu žurnālu iekopēt datorā EXEL. Kālai to veic.

nnv* - 2011-02-23 15:51
atrakstiet man uz e adresi. Es jums aizsūtīšu

Ilze* - 2011-05-18 17:23
Vai var atrast paraugu žurnāla aizpildīšanai elektroniskā formātā un kur?

zane* - 2011-09-29 09:01
ja ir mikrouznemejs tad man radas jautajums vai saimnieciskas darbibas uzskaites zurnala ir javeic ieraksti arino 11 lidz24 ailitei ja tur nav ko rakstit! ka tu risti ir?

Alda* - 2012-03-05 15:13
Labdien! Vai Jūs nevarat man uz e-pastu : aldav@inbox.lv atsūtīt elektronisko versiju saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālam, jo esmu pašnodarbinātā un vēlos uzskaiti vest datorā. Iepriekš saku lielu paldies!

inta* - 2012-06-29 11:51
vēlos elektroniski veikt ieņēmumu izdevumu uzskaiti.

Anna* - 2012-07-03 15:50
Labdien!
Es arī vēlētos tikt pie ieņēmumu un izdevumu žurnāla excelī.
Mana adrese: pasannasi@gmail.com
Un jau iepriekš liels paldies tam, kurš to atsūtīs!

Lauris* - 2012-07-11 13:43
Man arī lūdzu! Paldies!
manskabinets@tvnet.lv

inese* - 2012-07-19 17:02
Labdien! Vai varētu man arī atsūtīt pašnodarbinātiem ieņēmumu un izdevumu žurnālu Ekselī mans e pasts inesebadune@inbox.lv

Tatjana* - 2012-07-25 17:12
Labdien, vai Jūs varētu arī man atsūtīt elektronisko versiju saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālam, mans e-pasts tatanka@inbox.lv Liels paldies!

IVETA* - 2012-08-13 15:15
Labdien! Arī es pievienojos to lūdzēju sarakstam par saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnāla elektronisko versiju. Ja ir iespējams atsūtīt, tad mans e-pasts ir vetas@inbox.lv. Sirsnīgi pateicos.

Olegs* - 2012-09-07 10:40
Labdien, Lūdzu Jūs atsūtiet man exsela formātā ieņēmumu izdevumu žurnālu. Paldies. ovasilonoks@inbox.lv

Aigars* - 2012-09-28 21:02
Labdien, Lūdzu Jūs atsūtīt man exsela formātā ieņēmumu izdevumu žurnālu.Paldies. bunas@apollo.lv

Heinrihs* - 2012-11-09 14:32
Labdien!
Lūdzu, atsūtiet excel formātā ieņēmumu un izdevumu žurnālu. Paldies. heinrihs.mickevics@gmail.com

Marina* - 2012-11-11 18:40
Labdien!
Vai Jūs neatsūtītu arī man ieņēmumu izdevumu žurnālu uz e-pastu shishunja@inbox.lv. Milzīgs paldies!

Marina* - 2012-11-11 18:41
Labdien!
Vai Jūs neatsūtītu arī man ieņēmumu izdevumu žurnālu uz e-pastu shishunja@inbox.lv. Milzīgs paldies!

Juris* - 2013-02-10 21:15
Sveicināti!
Lūdzu Jūs atsūtiet man excel formātā ieņēmumu izdevumu žurnālu uz e-pastu. juris-xxx@inbox.lv Paldies.

Evita* - 2013-02-12 11:43
Lūdzu Jūs atsūtiet man excel formātā ieņēmumu izdevumu žurnālu uz e-pastu leil99@inbox.lv


ligita * - 2013-03-20 13:51
ka var uzrakstit atlikums (parnesums)


Dagnija* - 2013-03-23 21:21
Lūdzu atsūtiet exel formātā ieņēmumu -izdevumu žurnālu
e-pasts: dagnijap@inbox.lv
Paldies!!!

Anna* - 2013-03-31 14:02
Labdien!
Vai varētu man arī atsūtīt pašnodarbinātiem ieņēmumu un izdevumu žurnālu exel formātā.
Mans e-pasts: anjuta200@inbox.lv


Zanda* - 2013-04-06 17:37
Labdien!
Lūdzu, atsūtiet excel formātā ieņēmumu un izdevumu žurnālu. Paldies! zanzibach@gmail.com

Derrick Osisi* - 2013-04-07 11:23
ir jūsu bankas atsakās jums aizdevumu? Jūs saskaras nekādu finansiālu problēmu? Mēs piedāvājam aizdevumu ar zemu procentu likmi 3%, mēs piedāvājam Personal aizdevumu, biznesa aizdevums, Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai nomaksātu savus parādus? sazinieties ar mums tagad pa e-pastu: derrick.richie.osisi@globomail.com Lūdzu, ja Jums ir prieks un interese par mūsu finanšu piedāvājumu, Nevilcinieties sazināties ar mums, ja ir vajadzīga mūsu pakalpojumu, jo jums būs nepieciešams sniegt mums ar šādiem ziņas sākuma ar process jūsu kredīta summa atbilstoši.

* Vai jūs finansiāli Neskatoties?
* Vai jums meklēt līdzekļus, lai nomaksātu kredītus un parādus
* Vai tu meklē finansējumu, lai izveidotu savu biznesu?
* Vai jums nepieciešama privātām vai uzņēmējdarbības aizdevumus dažādiem mērķiem?

Pilns nosaukums ....
Aizdevuma summu, kas nepieciešama: .....
Valsts: ......
Valsts: .........
Aizdevums .......
Mobilā telefona numuru: ....
Nodarbošanās: ......
Ikmēneša ienākumi .......
Dzimums: vīrietis vai sieviete: ......

Sveicieni
Sir Derrick Osisi
derrick.richie.osisi@globomail.com

JOHN RICHARD* - 2013-04-18 23:02
Tas ir, lai informētu tos, kas ir ar finanšu krīzi, un visus tos, ar sliktu kredītu, kas palīdz ir pienācis. Mans vārds ir Jānis Ričards MD Medus Nu aizdevuma firma, un es esmu valdība ir apstiprinājusi aizdevējs, kas sniedz no aizdevuma dažādās kategorijās, piemēram, biznesa aizdevums, personas aizdevums, debeta konsolidāciju aizdevumu un daudzi more.so tādēļ mudinām cilvēkiem ar sliktu kredītu ne jāuztraucas vairāk, bet sazinieties ar mums tagad ar šo e-pastu, ja jums ir interese sazinieties ar mums: honeywelinvestmentcompany@gmail.com

JOHN RICHARD* - 2013-04-18 23:04
Vai jums ir nepieciešams kredīts jebkādiem mērķiem. Es esmu pēc nosaukuma, Raymond Johnson. Es esmu valdības sertificēts aizdevējs. Es dodu aizdevumus ar uzņēmuma, uzņēmumu un rūpniecības pie lēts likmes. Es arī dot no individuālo aizdevumu un personisku aizdevumu par lētu likmi 3%. Ja ir interese, sazinieties ar mums: movisterloan@gmail.com



Lapa | 1 [2] [3] |

- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ